ÇAM FISTIĞI

Çam Fıstığı Nedir?

Çam Fıstığı (Pinus Pinea)

Çam Fıstığı, Fıstık çamının kozalaklarının içerisinde yetişmektedir. Fıstık ağacının kozaklarının içerisinde bulunan Çam fıstığı kozalakların içerisindeki sert kabukları kırılarak meydana çıkmaktadır. İçeriğinde bulundurduğu yüksek kalori sayesinde protein ve mineral bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir. Oldukça besleyici ve yarayışlıdır. Ülkemizde başta Bergama Kozak olmak üzere Aydın, Muğla, Manavgat, Kahramanmaraş, Trabzon ve Çoruh çevresinde yetişmektedir. Genel olarak çoğunlukla Akdeniz ikliminin yaşandığı yerlerde görülmektedir. Ülkemizin koşulları ve şartları Çam fıstığının bol miktarlarda yetişmesi için oldukça uygundur. Fıstık ağacından çıkan yaklaşık 100 kg lık kozalaktan 5 ile 6 kilo arası Çam fıstığı elde edilebilmektedir.

Çam Fıstığının Faydaları

Çam fıstığı Vücudun protein ve mineral ihtiyacını büyük bir ölçüde karşılar.
Vücuda enerji verir ve dirençli hale getirir.
B1, B2 vitamini ve C vitamini bakımından oldukça zengindir.
Akciğer hastalıklarına, verem ve bronşite hastalıklarına karşı önlem alarak bu hastalığı yenmemizi sağlar.
Aşırı öksürmeler den dolayı meydana gelen kan tükürmelerini keser.
Ruhsal ve depresyonik sıkıntılarımızı çözer.
Cinsel isteği ve gücü arttırır.
Böbrek iltihaplarını sökmemizi sağlar.
Ayrıca kalp hastalıklarına da iyi gelen Çam fıstığı insan sağlığına oldukça faydalı ve yarayışlıdır.

Çam Fıstığı Nasıl Kullanılır

Bal veya macun ile kullanılarak daha fazla etki etmesi sağlanır. Ayrıca dövülüp toz haline getirilerek çorbası yapılır veya kuru gıda olarak direk kullanılır. Çam fıstığı bu şekilde birçok alanlarda kullanılarak her türlü faydalarından yararlanılabilmektedir.

çam fıstığının faydaları, cam fistigi faydalari, çam fıstığı, çam fıstığının faydaları nelerdir, çam fıstığı faydaları nelerdir, cam fistiginin yararlari, camfistiginin faydalari, camfistigi faydalari, camfistigi

GALERİ